Kuchnia probiotyczna cz.2

W MIEJSKIEJ Bibliotece Publicznej, odbyło się kolejne spotkanie  ” Zdrowa kuchnia ” z projektu Jedno zdrowie, jedno bezpieczeństwo – inicjatywy obywatelskie na rzecz poprawy zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu mikołowskiego, współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Realizator projektu Stowarzyszenie „BATUT”

Prelegentka B. Wójcik  kolejny raz wprowadza nas w fascynujący świat mikroorganizmów.

Spotkanie było bardzo udane, słuchaliśmy zafascynowani.
Łańcuch zdrowia jest taki: gleba-roślina-zwierzę-człowiek czyli ten piękny kolorowy i zdrowy talerz jest świadomym wyborem każdego z nas. Nie może być inaczej!

Stowarzyszenie BATUT na każde zajęcia przygotowuje coś ciekawego dla państwa.

 

1 Comment

  1. Priscilla

    Koncepcja zywnosci funkcjonalnej wywodzi sie z kultur Dalekiego Wschodu, gdzie jedzenie traktowano tak samo jak leki. Jest wiele definicji zywnosci funkcjonalnej. W efekcie do zywnosci funkcjonalnej wlaczane sa wszystkie produkty naturalne bogate w skladniki korzystnie wplywajace na zdrowie (blonnik, nienasycone kwasy tluszczowe, witaminy i mineraly), zywnosc wzbogacona w substancje bioaktywne, specjalnego przeznaczenia (np. dla sportowcow, niemowlat), a takze dietetyczna (np. niskokaloryczna, bezglutenowa, niskosodowa, dla cukrzykow). Panujacy pod tym wzgledem chaos probuje uporzadkowac definicja zamieszczona w raporcie FUFOSE (Nauka o Zywnosci Funkcjonalnej w Europie) z 1999 r., wedlug ktorej zywnosc moze byc uznana za funkcjonalna, jezeli naukowo udowodniono jej korzystny wplyw na jedna lub wiecej funkcji organizmu ponad te, ktore wynikaja z walorow odzywczych . To znaczy, ze nie tylko dostarcza nam potrzebnych skladnikow odzywczych, ale systematyczne jej jedzenie przynosi wymierne efekty dla zdrowia.  Zanim jakis produkt zostanie zaliczony do zywnosci funkcjonalnej, musi przejsc wiele dlugotrwalych badan klinicznych z udzialem osob, do ktorych diety wlaczono testowane jedzenie. Dopiero pozytywne wyniki pozwalaja uznac produkt za funkcjonalny.  Zywnosc funkcjonalna powinna byc wyprodukowana z naturalnych skladnikow oraz wygladac, pachniec i smakowac jak normalne jedzenie.

Dodaj komentarz

Skip to content